12 grudnia 2024 r. Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy podpisał z Ministerstwem Klimatu i Środowiska Umowę o dofinansowanie nr FENX.08.01-IP.01-0001/24-00 projektu pn. „Pomoc techniczna Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 dla Instytutu Nafty i Gazu - Państwowego Instytut Badawczego na rok 2024”.
Celem projektu jest wzmocnienie INiG-PIB jako Instytucji Wdrażającej działanie FENX.02.03.
Finansowanie działalności Instytucji Wdrażającej jest niezbędne ze względu na charakter wykonywanych zadań: od przygotowania dokumentów programowych poprzez zarządzanie poszczególnymi procesami, wdrażanie, monitorowanie, ocenę i kontrolę projektów, aż do rozliczenia wdrażanego działania.
Wsparcie w ramach projektu obejmuje w szczególności:
- Wzmocnienie potencjału Instytucji Wdrażającej, w tym w szczególności finansowanie wynagrodzeń personelu zajmującego się realizacją poszczególnych zadań oraz finansowanie wydatków związanych z podnoszeniem kwalifikacji pracowników. Efektem finansowania w tym zakresie będzie zapewnienie realizacji zadań Instytucji Wdrażającej oraz podnoszenie kwalifikacji kadr realizujących te zadania.
- Wzmocnienie potencjału beneficjentów FEnIKS 2021-2027, w szczególności poprzez realizowane przez IW działania szkoleniowe i informacyjne, które pozwalają przybliżyć zainteresowanym możliwości i sposób ubiegania się o dofinansowanie oraz rozliczanie projektów.
- Wsparcie eksperckie wykorzystywane w procesie oceny wniosków o dofinansowanie składanych w ramach działania FENX.02.03, które zapewni wsparcie merytoryczne w ocenie newralgicznych kryteriów.
- Działania związane z komunikacją i widocznością, realizowane w szczególności poprzez informowanie społeczeństwa o finansowaniu zadań ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Działania takie pozwalają na zapoznanie szerokiego grona odbiorców z efektami działań realizowanych przez Instytucję Wdrażającą, a także z efektami realizacji poszczególnych projektów w kontekście celów Programu FEnIKS.
- finansowanie kosztów organizacyjnych, technicznych i administracyjnych Instytucji Wdrażającej, niezbędnych do zapewnienia sprawnego funkcjonowania Instytucji Wdrażającej.
Główną grupą docelową są osoby zatrudnione bezpośrednio przy wdrażaniu działania. Grupę docelową stanowić będą także przedstawiciele wnioskodawców i beneficjentów, objęci działaniami informacyjnymi i szkoleniowymi.
Wartość projektu ogółem – 6 993 650,00 PLN
Dofinansowanie UE - Fundusz Spójności: 5 944 602,50 PLN
Dofinansowanie krajowe – budżet państwa: 1 049 047,50 PLN
#FunduszeUE, #FunduszeEuropejskie