Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy

Z ogromnym żalem informujemy, że w dniu 10 lutego 2025 r. w wieku 86 lat odszedł prof. dr hab. inż. Andrzej Kostecki, były Zastępca Dyrektora Instytutu Nafty i Gazu - Państwowego Instytutu Badawczego.

Profesor Andrzej Kostecki urodził się w Krakowie 20 sierpnia 1938 roku. Ukończył studia wyższe na Akademii Górniczo-Hutniczej w 1962 roku, na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym, o specjalności geofizyka poszukiwawcza, geofizyka otworowa. Pracę zawodową rozpoczął w Instytucie Naftowym (prekursor prawny Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego) i z tym Instytutem związał całe swoje życie zawodowe – 56 lat w czynnej służbie dla nauki i krajowego przemysłu naftowego.

Kolejne stopnie naukowe i tytuł naukowy uzyskał na Akademii Górniczo-Hutniczej:
- w 1968 roku stopień doktora nauk technicznych (praca pt. Nomograficzno-porównawczy sposób interpretacji sondowań magnetotellurycznych),
- w 1971 roku stopień doktora habilitowanego nauk technicznych (praca pt. Elektromagnetyczne sondowania częstotliwościowe w warunkach morskich).

W roku 1979 za całokształt pracy naukowej uzyskał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego.

Był zatrudniony kolejno na stanowiskach naukowych adiunkta, docenta, profesora, ale najważniejsze były pełnione przez Profesora funkcje (prawie przez okres 35 lat, do 2008 roku): Sekretarza Naukowego i Zastępcy Dyrektora Instytutu. To w tym okresie miał największy wpływ na działalność badawczą i strategię rozwojową Instytutu, dostosowywaną do potrzeb rozwijającej się krajowej gospodarki w zakresie poszukiwań i eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. W latach 1975–1990 kierował problemami węzłowymi i problemem centralnym w tym zakresie.

Swoje zainteresowania naukowe związał przede wszystkim ze sejsmiką poszukiwawczą, w tym m.in. z wykorzystaniem migracji sejsmicznej do odwzorowywania budowy ośrodka geologicznego. Był autorem i współautorem około 150 publikacji o tej tematyce.

Tworzył zespoły naukowe do rozwiązywania trudnych i nowatorskich zagadnień teoretycznych, mających zastosowanie w praktyce przemysłowej. Miał doskonały kontakt z młodymi matematykami i programistami. Posiadał zdolności do organizowania pracy badawczej przy wy-korzystaniu nowoczesnej aparatury i przy wsparciu informatycznym. Był mistrzem zwięzłego opisywania zjawisk fizycznych zachodzących w górotworze i ich interpretacji.

Na uwagę zasługują liczne opracowane prace naukowe o charakterze monograficznym, zawierające zarówno opisy relacji algorytmicznych procesów modelowania i odwzorowań migracyjnych, jak i bogaty zestaw przykładów dokumentujących poprawność symulacji komputerowych, m.in.:
- Kostecki A., Półchłopek A., 1994: Odwzorowanie skomplikowanej budowy geologicznej metodami obrazowania sejsmicznego. Prace Naukowe IGNiG, nr 81.
- Kostecki A., Półchłopek A., 2001: Migracja i modelowanie sejsmiczne w dziedzinie liczb falowych i czasu w silnie niejednorodnych ośrodkach. Prace Naukowe IGNiG, nr 111.
- Kostecki A., Żuławiński K., 2016: Forward and back-propagation of compressional waves in horizontal traverse isotropy (HTI) media. Prace Naukowe INiG – PIB, nr 212.

Profesor Andrzej Kostecki był redaktorem Prac Naukowych Instytutu i współredaktorem czasopisma naukowego Nafta-Gaz. Był członkiem Rad Naukowych naszego Instytutu, a także Instytutu Przemysłu Organicznego oraz szeregu organizacji naukowych, m.in. Komisji Nauk Geologicznych PAN, Komitetu Geofizyki PAN, czy Międzynarodowego Centrum Geofizycznego. Był recenzentem wielu rozpraw doktorskich, prac habilitacyjnych i dorobku niezbędnego w procedurach dla uzyskania tytułu naukowego profesora.

Za osiągnięcia w pracy zawodowej uzyskał odznaczenia państwowe i wyróżnienia branżowe, w tym m.in. Kawalerski Krzyż Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę „Zasłużony dla Górnictwa RP", Odznakę „Zasłużony dla Górnictwa Naftowego".

Był człowiekiem niezwykle pogodnym, o dużym respekcie wśród pracowników, ale także wśród przedstawicieli przemysłu i zagranicznych organizacji naukowych, dbającym o dobro i wizerunek Instytutu.

Cześć Jego pamięci!

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 13 lutego 2025 roku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.