Centrum Funduszy Europejskich dla Energetyki (CW )
Centrum FEDE realizuje zadania Instytutu Nafty i Gazu-Państwowego Instytutu Badawczego jako Instytucji Wdrażającej działanie FENX.02.03 Infrastruktura energetyczna Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS).
Do głównych obowiązków Instytucji Wdrażającej należy między innymi:
- wybór projektów do dofinansowania (nabór i ocena wniosków aplikujących o dofinansowanie),
- nadzór nad realizacją, finansowaniem i rozliczaniem projektów, które otrzymały dofinansowanie (w tym m.in. monitorowanie realizacji projektów, postępów finansowych, osiągnięcia założonych wskaźników, weryfikacja wniosków o płatność i zlecanie wypłat dofinansowania
- kontrola projektów (w tym m.in. kontrola procedur zawierania umów, kontrola na miejscu realizacji projektu, kontrola trwałości),
- prowadzenie działań informacyjnych, promocyjnych i szkoleniowych, adresowanych do wnioskodawców i beneficjentów,
- realizacja innych zadań objętych umowami zawartymi z instytucją nadrzędną w systemie wdrażania.
Realizując swoje zadania INiG-PIB współpracuje z Instytucją Pośredniczącą (Ministerstwo Klimatu i Środowiska) oraz Instytucją Zarządzającą (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej).
W ramach działania FENX.02.03 Infrastruktura energetyczna, na projekty w zakresie przesyłu i dystrybucji gazu oraz projekty z zakresu elektroenergetyki, przewidziano finansowanie ze środków UE w łącznej wysokości ok. 8.100.000.000 PLN, w tym:
- ok. 3.200.000.000 PLN na projekty z zakresu przesyłu i dystrybucji gazu
- ok. 4.900.000.000 PLN na projekty z zakresu elektroenergetyki (w tym projekty dotyczące infrastruktury przesyłowej, dla których jednostką wdrażającą jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska).
Maksymalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych ze środków UE na poziomie projektu to 79,03%.
W ramach infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej gazu wspierane będą inwestycje związane z budową, rozbudową, przebudową, zmianą przeznaczenia, przekształceniem lub modernizacją sieci. Inwestycje te muszą uwzględniać przygotowanie sieci do wprowadzenia do systemu gazów odnawialnych i niskoemisyjnych, takich jak np. wodór, biometan, gaz syntezowy. Działanie będzie także wspierać projekty związane z poprawą dostępności do gazu, poprzez rozwój sieci wyspowych, w oparciu o lokalne stacje regazyfikacyjne LNG.
Celem działania w ramach sieci elektroenergetycznych jest rozwijanie inteligentnych systemów elektroenergetycznych. Wspierana będzie budowa, rozbudowa lub modernizacja linii elektroenergetycznych i stacji elektroenergetycznych, jak też rozwój zdolności magazynowania energii elektrycznej. Finansowane projekty muszą służyć integracji OZE z siecią elektroenergetyczną.
Informacje na temat naborów i wdrażanego działania zamieszczane są na stronie: https://feniks.inig.pl.
Centrum FEDE zajmuje się również wdrażaniem działań 7.1 i 11.2 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
W ramach tego Programu realizowanych jest 61 projektów z zakresu budowy i przebudowy sieci przesyłowych i dystrybucyjnych gazu ziemnego oraz energii elektrycznej (o napięciu nie mniejszym niż 110kV). Finansowany jest także projekt polegający na zwiększeniu możliwości regazyfikacji terminala LNG w Świnoujściu.
Efektami realizacji projektu będą:
- 819 km gazowej sieci przesyłowej
- 738 km gazowej sieci dystrybucyjnej
- rozszerzenie możliwości regazyfikacji terminalu LNG w Świnoujściu do 7,5 mld m3/rok (wzrost o 2,5 mld m3/rok)
- 1 400 km sieci elektroenergetycznej dystrybucyjnej i przesyłowej
- 51 stacji elektroenergetycznych
Łączna wysokość udzielonego dofinansowania osiągnie ok. 4.500.000.000 PLN.
Program ten jest w końcowej fazie wdrażania. Okres kwalifikowania wydatków dla realizowanych projektów kończy się w 2023 r. Natomiast program będzie zamykany i rozliczany na poziomie INiG-PIB w 2024 r.
Informacje na temat wdrażanych działań zamieszczane są na stronie: https://pois.inig.pl.