W dniach 8-10 stycznia 2020r. w Muszynie odbyła się IX edycja Konferencji Naukowo-Technicznej FORGAZ 2020 pt.: „Techniki i technologie dla gazownictwa – pomiary, badania, eksploatacja”, której organizatorem był Pion Gazownictwa Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego.
Tematyka Konferencji dotyczyła zagadnień związanych z:
- wodorem jako paliwem przyszłości w transporcie, energetyce i gazownictwie,
- nowymi technologiami pomiarowymi: smart metering, gazomierze termiczne, gazomierze bezpulsacyjne,
- nowymi technologiami do budowy i renowacji sieci gazowych oraz
- ochroną środowiska w przemyśle gazowniczym.
Zagadnienia te zostały przedstawione w postaci 22 referatów wygłoszonych w trakcie sześciu sesji tematycznych. Po raz pierwszy w trakcie Konferencji odbyła się również sesja posterowa. Pracownicy INiG-PIB zaprezentowali podczas tej Konferencji 7 referatów oraz 3 postery, które w dużej mierze poświęcone były tematyce związanej z wpływem dodatku wodoru do gazu ziemnego na elementy systemu gazowniczego. Prezentacje pracowników Instytutu dotyczyły także metod remediacji zanieczyszczeń na terenach po klasycznych gazowniach oraz identyfikacji i oznaczania nanocząstek metali w próbkach środowiskowych.
Konferencja adresowana była do przedstawicieli administracji publicznej, branży gazowniczej, środowiska naukowego prowadzącego badania w zakresie pomiarów jakości i ilości gazu oraz budowy i eksploatacji gazociągów, jak również do przedstawicieli firm oferujących aparaturę wykorzystywaną do prowadzenia badań jakości i ilości gazu czy budowy gazociągów. Konferencja zgromadziła ponad 120 osób. Wśród uczestników i zaproszonych gości byli przedstawiciele m.in. Ministerstwa Aktywów Państwowych, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o., Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz Systemu Gazociągów Tranzytowych EuRoPol GAZ s.a.
W Konferencji uczestniczyli również producenci i dostawcy urządzeń pomiarowych oraz spalających paliwa gazowe (m.in. Apator Metrix S.A., COMMON S.A., Radpol S.A., Phoenix Systems S.A, Elektrometal S.A., ITRON Polska Sp. z o.o., PLUM Sp. z o.o. oraz DGT Sp. z o.o.).
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Aktywów Państwowych, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol GAZ s.a., Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o., Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz Izba Gospodarcza Gazownictwa.
Platynowym Sponsorem Konferencji było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Złotymi Sponsorami Konferencji zostali: Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o., System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol GAZ s.a. oraz COMMON S.A. Srebrnym Sponsorem Konferencji był Apator Metrix S.A., a brązowym Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Konferencję sponsorowały również firmy: Labsolution Sp. z o.o., PLUM Sp. z o.o., RADPOL S.A. oraz DGT Sp. z o.o. Patronat medialny nad Konferencją FORGAZ 2020 objął miesięcznik Nafta-Gaz.
Konferencja FORGAZ 2020 stanowiła doskonałą okazję do wymiany informacji, opinii oraz doświadczeń na ważne dla branży gazowniczej tematy, o czym świadczyły burzliwe dyskusje prowadzone zarówno podczas sesji naukowych, jak i w kuluarach.
Organizatorzy dziękują Wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Konferencji – prelegentom za interesujące referaty, uczestnikom za czynny udział w dyskusjach i imprezach towarzyszących oraz Sponsorom za udział, przedstawienie swojej oferty i wsparcie finansowe. Już dziś zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w kolejnej edycji Konferencji FORGAZ, która odbędzie się za dwa lata.