Decyzją Nr 1/KJOT/2024 z dnia 12.12.2024 r. o wyznaczeniu Krajowej Jednostki Oceny Technicznej wydaną przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Instytut rozszerzył zakres upoważnienia do wydawania Krajowych Ocen Technicznych, o właściwości następujących grup wyrobów budowlanych:
- Rury, zbiorniki i wyroby pomocnicze niestykające się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi – wyroby do transportu, usuwania, magazynowania wody nieprzeznaczonej do spożycia przez ludzi,
- Wyroby budowlane stykające się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi.
Od roku 2017 Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy, jako Krajowa Jednostka Oceny Technicznej (KJOT) wydaje Krajowe Oceny Technicznych(KOT) w zakresie następujących grup wyrobów budowlanych:
- Rury, zbiorniki i wyroby pomocnicze niestykające się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi - wyroby do transportu, dystrybucji, magazynowania gazu i paliwa płynnego …,
- Urządzenia do ogrzewania pomieszczeń - urządzenia do ogrzewania pomieszczeń na paliwa stałe i ciekłe,
- Kominy, przewody kominowe i wyroby specjalne.
Szczegółowy wykaz wyrobów budowlanych objętych zakresem właściwości w ramach wskazanych powyżej grup wyrobów został zamieszczony w niniejszej Tabeli.
Tabela grup wyrobów budowlanych objętych upoważnieniem do wydawania KOT przez INiG – PIB.
l.p |
Nr pozycji i nazwa grupy wyrobów budowlanych wg załącznika nr 1 do rozporządzenia *) |
Wyroby budowlane objęte zakresem właściwości w ramach wskazanej grupy wyrobów |
1. |
Poz. 6 Kominy, przewody kominowe i wyroby specjalne
|
Kominy prefabrykowane (elementy o wysokości kondygnacji), przewody kominowe (elementy lub bloki), kominy wielopowłokowe (elementy lub bloki), bloki kominowe jednopowłokowe, zestawy elementów kominów wolnostojących i kominów dostawialnych. |
2. |
Poz. 27 Urządzenia do ogrzewania pomieszczeń
|
Urządzenia do ogrzewania pomieszczeń na paliwa stałe i ciekłe. |
3. |
Poz. 28 Rury, zbiorniki i wyroby pomocnicze niestykające się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi **) |
Wyroby do transportu /dystrybucji/ magazynowania gazu i paliwa płynnego przeznaczonego do zasilania systemów ogrzewania /chłodzenia w budynkach, z zewnętrznego zbiornika magazynowego lub od końcowej stacji redukcji ciśnienia sieci do wlotu do urządzeń do ogrzewania/chłodzenia w budynku: zestawy rurowe, rury, kształtki, zbiorniki, systemy alarmowania o wyciekach i urządzenia zapobiegające przepełnieniu, elementy złączne, spoiwa, złącza, uszczelnienia złączy, uszczelki, kanały i przewody zabezpieczające, armatura regulacyjna i odcinająca, wyposażenie pomocnicze zabezpieczające. |
4. |
Poz. 28 Rury, zbiorniki i wyroby pomocnicze niestykające się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi **)
|
Wyroby do transportu/ usuwania/magazynowania wody nieprzeznaczonej do spożycia przez ludzi: zestawy rurowe, rury, kształtki, zbiorniki, systemy alarmowania o wyciekach i urządzenia zapobiegające przepełnieniu, elementy złączne, spoiwa, złącza, uszczelnienia złączy, uszczelki, kanały i przewody zabezpieczające, armatura regulacyjna i odcinająca, wyposażenie pomocnicze zabezpieczające. |
5. |
Poz. 29 Wyroby budowlane stykające się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi**)***)
|
Rury, zbiorniki, armatura, armatura czerpalna, urządzenia zabezpieczające, elementy złączne, spoiwa, złącza, uszczelnienia połączeń, uszczelki oraz ich zestawy. |
*) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz. U. 2023 poz. 873).
**) Nie dotyczy wyrobów przeznaczonych do stosowania wyłącznie do procesów przemysłowych.
***) Właściwości użytkowe wyrobów odnoszące się do właściwości sanitarnych wyrobu (zdatność do styczności z wodą przeznaczoną od spożycia przez ludzi) określa ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2023 r. poz. 537) oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. poz. 2294).
Rozszerzając zakres upoważnienia do wydawania Krajowych Ocen Technicznych Instytut, jako Krajowa Jednostka Oceny Technicznej może procedować procesy ws. wydania KOT w szerszym, niż do tej pory zakresie, czyli dodatkowo dla wyrobów budowlanych stykających się i nie stękających się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi.
Krajowa Ocena Techniczna to udokumentowana, pozytywna ocena właściwości użytkowych tych zasadniczych charakterystyk wyrobu budowlanego, które zgodnie z zamierzonym zastosowaniem mają wpływ na spełnienie podstawowych wymagań, przez obiekty budowlane, w których wyrób będzie zastosowany.
Producent, który pozyskał Krajową Ocenę Techniczną, sporządza krajową deklarację właściwości użytkowych wyrobu budowlanego i znakuje go znakiem budowlanym, deklarując właściwości użytkowe wyrobu budowlanego, zgodnie z Krajową Oceną Techniczną, w odniesieniu do tych zasadniczych charakterystyk, które mają wpływ na spełnienie podstawowych wymagań przez obiekty budowlane, zgodnie z zamierzonym zastosowaniem tego wyrobu.
Więcej informacji o procesie wydawania Krajowych Ocen Technicznych przez Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy można znaleźć w Informatorze o sposobie wydawania KOT.