Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy

Rozpoznanie systemu naftowego jednostki śląskiej i dukielskiej (w rejonie Jasło Krosno-Sanok) ze szczególnym uwzględnieniem fałdów Bóbrki i Iwonicza


Projekt realizowany jest w Zakładzie Geologii i Geochemii Instytutu Nafty i Gazu, który jako Koordynator Centrum Zaawansowanych Technologii Surowców, Paliw Węglowodorowych i Energii Odnawialnych – SUPERGO podpisał umowę Nr WKP_1/4.4.4/1/2005/10/10/575/2006/U.
Partnerami współrealizującymi projekt są PGNiG S.A – Departament Poszukiwań Złóż oraz Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH

Projekt ten jest realizowany dzięki współfinansowaniu przez Unie Europejską w programie operacyjnym:

  • Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO-WKP), lata 2004-2006
  • Priorytet 1 - Rozwój przedsiębiorczości i wzrost innowacyjności poprzez wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu
  • Działanie 1.4 - Wzmocnienie współpracy między sferą badawczo-rozwojową a gospodarką,
  • Poddziałanie 1.4.4. Projekty celowe prowadzone przez CZT

Realizacja projektu przewidywana jest na okres od czerwca 2006 do czerwca 2008 roku.

Celem strategicznym projektu jest rozpoznanie systemu naftowego jednostki śląskiej i dukielskiej, czyli weryfikacja możliwości występowania nieodkrytych jeszcze złóż węglowodorów i wyznaczenie obszarów, na których złoża takie mogą występować.
Nowy model systemu naftowego powstanie w oparciu o interpretacje wszystkich wyników badań geofizycznych, petrofizycznych i geochemicznych z wykorzystaniem modelowania struktur fałdowo- nasuwczych z wykorzystaniem programu LOCACE.


Całkowita wartość projektu wynosi 12 200 000 PLN, w tym wydatki kwalifikowane wynoszą 2 600 000 PLN.

Nakłady na badania przemysłowe wynoszą 2 550 000PLN w tym wydatki kwalifikowane 2 550 000PLN.

Nakłady na badania przedkonkurencyjne wynoszą 50 000 PLN, w tym wydatki kwalifikowane wynoszą 50 000PLN.

Nakłady na prace wdrożeniowo inwestycyjne wynoszą 9 600 000 PLN

Instytut Nafty i Gazu, po spełnieniu warunków wynikających z Umowy, otrzyma dofinansowanie w kwocie:

  • 1 282 500 co stanowi 50,29% wydatków kwalifikowanych na badania przemysłowe i
  • 17 500 PLN stanowiące 35% wydatków kwalifikowanych na badania przedkonkurencyjne

Na wysokość dofinansowania składają się publiczne środki wspólnotowe pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w kwocie 975 000 PLN, które stanowią 75% kosztów dofinansowania i publiczne środki krajowe pochodzące ze środków państwa na naukę, w kwocie 325 000 PLN, które stanowią 25% wysokości dofinansowania. Kwota 1 300 000 PLN jest wkładem własnym Konsorcjum CZT do projektu.


Wszelkich informacji o realizacji zadań prowadzonego przez INiG projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego udziela:

Kierownik projektu:

dr inż. Irena Matyasik
tel: 0-12 421 00 33 w. 267
fax: 0-12 421 00 50
e-mail: matyasik@inig.pl

INSTYTUT NAFTY I GAZU, ul. Lubicz 25A, 31-503 Kraków


Współpartnerzy projektu:

Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Akademia Górniczo - Hutnicza, Kraków

PGNiG S.A – Departament Poszukiwań Złóż

Zobacz również:

Fundusze Strukturalne

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 

 

 

Utworzenie stanowiska do badań płynięcia próbek ropy naftowej


Instytut Nafty i Gazu dostał dofinansowanie do wniosku na zakup stanowiska do badań ze środków SPO-WKP, w ramach Centrum Zaawansowanych Technologii Surowców i Paliw Węglowodorowych oraz Energii Odnawialnych.

Wniosek został zakwalifikowany do realizacji w I rundzie aplikacyjnej do działania 1.4. poddziałanie 1.4.3.

Tytuł projektu: „Utworzenie stanowiska do badań płynięcia próbek ropy naftowej" realizowany w Zakładzie Technologii Eksploatacji Płynów Złożowych

Stanowisko do oznaczania temperatury płynięcia próbek naftowych

Pomiar płynności oleju poddawanego działaniu różnych temperatur wykonuje się według metody badań ASTM D 97 ("Standard Test Method for Pour Point of Petroleum Products" - Znormalizowana Metoda Badań Temperatury Płynięcia Produktów Naftowych).Wyniki wykonanych manualnie oznaczeń temperatury płynięcia są poddane wpływom historii termicznej próbki, jak również wpływom uprzedniego oddziaływania mechanicznego oraz zawartości w samej próbce dodatków zmieniających temperaturę płynięcia.
W aparacie HCP 852 wszystkie badane próbki są traktowane tak jakby oznaczanie wykonywano manualnie, zgodnie z metodą badań ASTM D 97.

HPC852

Nadrzędnym celem realizacji projektu jest poprawa warunków wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw z branży naftowej i gazowej poprzez podnoszenie poziomu innowacyjności i transfer nowoczesnej technologii.

W związku z tym rozszerzyła się nasza oferta badań wykonywanych w naszym laboratorium o badania:

  • Temperatury płynięcia próbek naftowych,
  • Pomiar lepkości płynów złożowych.

Badania te są wykonywane na aparacie HCP 852 firmy Herzog oraz Lepkościomierzu DV II+ PRO firmy Brookfild.

Badania wykonywane są w Zakładzie Technologii Eksploatacji Płynów Złożowych

 

 

 

 

Zakup reometru dla potrzeb projektowania zabiegów stymulacji wydobycia węglowodorów


Instytut Nafty i Gazu został wyposażony w nowy aparat o nazwie Viscometer Model 1000, służący do badań charakterystyk reologicznych płynów szczelinujących, płynów wiertniczych oraz innych cieczy roboczych.

Inwestycja ta stała się możliwa dzięki współfinansowaniu przez Unie Europejską w programie operacyjnym:

  • Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO-WKP),
  • w działaniu 1.4 Wzmocnienie współpracy miedzy sferą badawczo-rozwojową a gospodarką,
  • w poddziałaniu 1.4.3 Inwestycje związane z budową, modernizacją i wyposażeniem specjalistycznych laboratoriów CZT i Centrów Doskonałości działających w priorytetowych dziedzinach rozwoju polskiej gospodarki.

Tytuł złożonego wniosku
„Zakup reometru dla potrzeb projektowania zabiegów stymulacji wydobycia węglowodorów”

Procedura rozpatrywania wniosków zakończyła się przyznaniem środków i podpisaniem umowy we wrześniu 2005r (Nr Umowy: WKP_1/1.4.3/1/2004/62/62/147/2005/U).

Projekt realizowany był w okresie 09. 2005 – 05. 2006.

Nadrzędnym celem projektu była poprawa warunków wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw z branży naftowej i gazowej poprzez podnoszenie poziomu innowacyjności i transfer nowoczesnej technologii.

Celem szczegółowym projektu był zakup wysokotemperaturowego i wysokociśnieniowego reometru służącego badań charakterystyk reologicznych płynów zabiegowych. Dzięki realizacji projektu możliwości badawcze Zakładu Stymulacji Wydobycia Węglowodorów rozszerzyły się o mobilne urządzenie pozwalające na wykonywanie badań zarówno w laboratorium jak i w warunkach terenowych. Zakupiony reometr będzie współpracować z innymi przyrządami znajdującymi się w Zakładzie Stymulacji Wydobycia Węglowodorów w INiG O/Krosno, tworząc nowoczesną i unikatową aparaturę badawczą.


Całkowita wartość projektu wynosi 210000 PLN, w tym wydatki kwalifikowane wynoszą 200000 PLN. Instytut Nafty i Gazu, po spełnieniu warunków wynikających z Umowy, otrzyma dofinansowanie w kwocie 200000 PLN.

Na wysokość dofinansowania składają się publiczne środki wspólnotowe pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w kwocie 150000 PLN, które stanowią 75% kosztów dofinansowania i publiczne środki krajowe pochodzące ze środków państwa na naukę, w kwocie 50000 PLN, które stanowią 25% wysokości dofinansowania.

Kwota 10000 PLN jest wkładem własnym INiG do projektu.