Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy

Informujemy, że Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy (INiG – PIB) rozpoczął realizację międzynarodowego projektu COREu (CO2 Routes across EUrope), finansowanego w ramach unijnego programu ramowego Horyzont Europa: Klaster 5 Klimat, Energia, Mobilność; Kierunek 3: Zrównoważona, bezpieczna i konkurencyjna dostawa energii; konkurs: Rozwijanie projektów demonstracyjnych w zakresie transportu i składowania CO2. Jest to największy projekt badawczo-innowacyjny dotyczący CCS w historii programu Horyzont.

Prowadzony przez SINTEF (Norwegia) projekt, jest ambitną inicjatywą, której celem jest przyspieszenie niskoemisyjnej transformacji poprzez demonstrację kluczowych technologii dla pełnego łańcucha wartości CCS w Europie Południowej oraz wspieranie rozwoju szlaków CCS łączących emitentów z miejscami sekwestracji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Demonstracja pełnego łańcucha CCS odbędzie się w Grecji, gdzie CO2 pochodzący z testowej instalacji wychwytywania, zainstalowanej na elektrowni gazowej, będzie transportowany cysternami do stacji rozładunkowej w Kawali. Następnie CO2 zostanie przetłoczony rurociągiem podmorskim do struktury Prinos, znajdującej się na Morzu Egejskim. W ramach demonstracji zostaną opracowane innowacyjne elementy łańcucha CCS, takie jak systemy rozładunku statków transportowych, będących alternatywą dla rurociągów podmorskich.

INiG – PIB, we współpracy z Lotos Petrobaltic S.A., odgrywa istotną rolę w projekcie COREu, polegającą na zwiększeniu dojrzałości CCS w Polsce. Działania te koncentrują się na szczegółowym rozpoznaniu potencjalnego miejsca sekwestracji wraz z prognozą i optymalizacją procesu zatłaczania CO2 oraz na przygotowaniu regionalnego scenariusza dla pełnego łańcucha wartości CCS, który uwzględnia multimodalny transport i identyfikację potencjalnych źródeł emisji CO2. Ponadto, INiG – PIB zaangażowany jest w analizę techniczno-ekonomiczną, ocenę cyklu życia (LCA), monitoring środowiskowy, analizę prawną oraz ocenę długoterminowego bezpieczeństwa procesu sekwestracji CO2 w sczerpanym złożu ropy naftowej zlokalizowanym w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim.

Działania w COREu rozpoczęły się w styczniu 2024 r. i będą realizowane przez 48 miesięcy w ramach konsorcjum, w skład którego wchodzi ponad 40. partnerów naukowych i przemysłowych z 12 krajów. Planowany koszt realizacji projektu to około 37 mln EUR, a wysokość przyznanego grantu to około 30 mln EUR z finansowaniem dla INiG – PIB na poziomie 976 tys. EUR.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących projektu COREu, zachęcamy do kontaktu z jego koordynatorem ze strony INiG – PIB: dr inż. Mirosławem Wojnickim, wojnicki@inig.pl.