Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy

Etapy kwalifikacji tekstu do jego wydrukowania jako artykułu w miesięczniku „Nafta-Gaz”:
1. Przesłanie tekstu w wersji elektronicznej przy zachowaniu standardów edytorskich miesięcznika, tj. z osobno załączonymi ilustracjami (fotografie) w jakości nadającej się do druku, tj. min. 1500×2000 px (300 dpi), z rysunkami, schematami np. w wersji wektorowej, wykresy w formacie *.xls.
2. Dostarczony do redakcji tekst zostaje opiniowany przez redaktora naczelnego, jego zastępcę lub redaktorów tematycznych. Po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwy redaktor tematyczny dokonuje wyboru dwóch niezależnych recenzentów pracy realizujących zadanie w oparciu o politykę etyki miesięcznika.
3. Sekretarz redakcji, po wcześniejszym skontaktowaniu się z recenzentem oraz uzyskaniu od niego potwierdzenia gotowości do wykonania recenzji danej pracy naukowej, kieruje do niego artykuł wraz niezbędnymi dokumentami. Procedura recenzowania.
4. Czas na wykonanie recenzji uzależniony jest od możliwości recenzenta, jednak nie będzie on dłuższy niż 30 dni roboczych od daty wysłania materiału do recenzji.
5. Po uzyskaniu dwóch pozytywnych recenzji, tekst wraz z komentarzami zostaje przesłany do autora, jeśli recenzenci zgłosili uwagi dotyczące wprowadzenia modyfikacji w tekście. Autor powinien odnieść się do uwag i przesłać do redakcji poprawiony tekst w ciągu 2 tygodni od jego otrzymania.
6. W przypadku uzyskania jednej negatywnej i jednej pozytywnej recenzji tekstu, redaktor naczelny miesięcznika lub jego zastępca podejmuje decyzję o wybraniu kolejnego recenzenta, którego opinia będzie rozstrzygająca w kwestii przyjęcia pracy do druku.
7. W przypadku uzyskaniu dwóch recenzji negatywnych, praca zostaje usunięta z planu wydawniczego, o czym autor zostaje natychmiast poinformowany drogą elektroniczną (e-mail) na podany wcześniej elektroniczny adres korespondencyjny. Autor ma prawo odwołania się od tej decyzji.
8. Rozpoczęcie procesu wydawniczego:
a) Podpisanie przez autora/autorów oświadczenia autorskiego.
b) Wstępna wewnętrzna korekta stylistyczna, po której następuje ewentualne naniesienie poprawek przez autora, w tym uzupełnienie materiału ilustracyjnego.
c) Zewnętrzna korekta stylistyczna, po której następuje ewentualne naniesienie poprawek przez autora.
d) Gotowy tekst wraz z poprawnymi plikami graficznymi zostaje przesłany do składu DTP.
e) Tekst w layoucie docelowym opracowanym dla miesięcznika „Nafta-Gaz” – po składzie DTP – zostaje przekazany do autora/autorów w celu weryfikacji poprawności składu i kolejnej korekty.
f) W przypadku braku błędów w tekście po składzie DTP cały materiał zostaje przesłany do drukarni.